Trichocare

Wybierasz się do trychologa ? Przeczytaj

Z racji tego, że trychologia jest jeszcze mało znaną dziedziną, zastanawiasz się jak wygląda taka wizyta u trychologa i na czym polega.

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest dokładny i szczegółowy wywiad na temat dolegliwości z jakimi się boryka się osoba odwiedzająca gabinet trychologiczny. Trychologa interesują przebyte choroby, zażywane leki, tryb życia, sposób odżywiania, nasilenie stresu, sposób pielęgnacji skóry głowy i włosów…dlatego przydatne może okazać się spisanie wszelkich preparatów czy leków które były używane na długo przed wystąpieniem pierwszych niepokojących objawów.

Celem poszerzenia diagnostyki przeprowadza się badanie trichoskopowe polegające na ocenie stanu skóry głowy w 60-cio i 200- krotnym powiększeniu zwracając uwagę na stopień zanieczyszczenia skóry, stan unaczynienia, grubość łodygi włosa czy liczbę włosów w poszczególnych zespołach mieszkowych.

Takie postępowanie pozwala na wstępne ustalenie przyczyny problemu choć często musi ono zostać poszerzone o dodatkowe badania krwi tj. hormony tarczycy, hormony płciowe, oznaczenie poziomu witaminy D, żelaza czy ferrytyny.

Podczas pierwszej wizyty ustala się gabinetowe i domowe plany pielęgnacyjne, które mają na celu eliminację zdiagnozowanego problemu. Dobiera się lub eliminuje poszczególne zabiegi, które mogą lub nie powinny być wykonywane ze względu na występowanie przeciwwskazań.

Należy jednak pamiętać, aby nie myć włosów w dniu wizyty , żeby można było właściwie ocenić stan skóry głowy.

Zabieg trichoskopii jest całkowicie bezbolesny i jest podstawą do postawienia właściwej diagnozy, dlatego musi być bardzo szczegółowo i dokładnie przeprowadzony i omówiony.