Trichocare

Łupież- co warto o nim wiedzieć

Łupież jest dosyć uciążliwą dolegliwością. Dlatego warto wiedzieć co nasila jego objawy i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby móc jak najszybciej się go pozbyć. Musimy uświadomić sobie, że nie każde łuszczenie się naskórka na owłosionej skórze głowy jest łupieżem. I tutaj rozpoznanie jest kluczowe dla podjęcia dalszej skutecznej lub wręcz przeciwnie terapii.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje łupieżu:

– ŁUPIEŻ SUCHY- dotyczy osób, które nie mają nadmiernego łojotoku. Ich skóra jest jednak wyjątkowo wrażliwa na grzyba drożdżopodobnego- Malassezia furfur (dawna i powszechnie używana nazwa to Pityrosporum ovale). Już bardzo niewielkie ilości tego drożdżaka powodują stan zapalny. Charakterystyczne jest suche, drobnopłatkowe złuszczanie. Stosowanie samych szamponów p/łupieżowych nie przynosi zadowalających efektów ponieważ ze względu na skład (ketokonazol, siarczek selenu, flutrimazol, pirytionian cynku, pirokton olaminy) skóra bardzo szybko się uwrażliwia, a włosy ulegają przesuszeniu. Oprócz drożdżaka przyczyną suchego łupieżu bywają źle dobrane kosmetyki – szampon, lakier, pianka, żel, farba czy płyn do trwałej ondulacji. Mogą one doprowadzić do podrażnienia, kontaktowego zapalenia skóry oraz złuszczania pozapalnego. Wtedy mamy do czynienie z tzw.  łupieżem kosmetycznym. Łupieżowi suchemu zazwyczaj nie towarzyszą objawy współistniejące tj. świąd czy wypadanie włosów.

– ŁUPIEŻ TŁUSTY- mamy tutaj do czynienia ze skórą łojotokową oraz z nadmiernym rogowaceniem naskórka na skutek nadmiernej  kolonizacji drożdżaków Malsassezia globosa i bakterii beztlenowych Corynebacterium acnes. Widoczna gołym okiem żółta łuska ma tendencję do zalegania. Często pokrywa całość lub pewne obszary skóry głowy. Problem ten pojawia się u osób z nadmiernym łojotokiem. Temu rodzajowi łuszczenia zazwyczaj  towarzyszą objawy współistniejące tj. świąd czy wypadanie włosów. Nieprawidłowo pielęgnowana może przyczynić się do powstawania ŁZS. W przypadku łojotoku skóra głowy musi być myta często – codziennie lub najpóźniej co 2 dni jednak do tak częstego mycia powinien być używany delikatny szampon, a szampon o działaniu p/łupieżowym w zależności od etapu wprowadzenia go do pielęgnacji- co drugie mycie, a następnie maksymalnie 1 raz w tygodniu. Podstawą pielęgnacji powinien być regularnie stosowany preparat o działaniu oczyszczającym – tzn. peeling do skóry głowy.

Jeśli masz problem z nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy zapraszamy na konsultację trychologiczną oraz zabieg oczyszczania skóry głowy- szczegółowy opis zabiegów w zakładce OFERTA- profesjonalna opieka trychologiczna.